Úvod do aromaterapie – zásady použití éterických olejů

V srpnu 2021 jsem absolvovala Základní kurz aromaterapie u Asociace českých aromaterapeutů. Ráda bych znalosti zde získané aplikovala nejen ve svém osobním životě, ale především v praxi a také dále rozšiřovala. Dává mi proto smysl využít prostoru tady na webu ku psaní témat, které se třeba nezhmotní (= nevejdou) do kapacity instagramového příspěvku a zároveň by mě při tvoření i Vás při poslechu třeba tak nebavily v podcastu. 

Aromaterapii se budu v budoucnu věnovat především z pohledu porodního, ale také rodinného – „domácí lékárnička“. Než se do toho vrhnu po hlavě, čímž si vlastně i získám čas sama do olejů více zavířit, než o nich budu zarozumbradovat, ráda bych probrala ty největší základy – a to je bezpečnost jejich používání.

Čeho si od dob kurzu totiž všímám je, že kdekdo doporučuje éterické oleje jak na běžícím páse na základě jedné zprávy, a někdy ne úplně vhodnou a bezpečnou formou. Éterické oleje jsou chemické sloučeniny. Jsou sice na přírodní bázi,  ale každý z nich obsahuje 300 – 500 různých chemických složek. Co tedy teprve když se zkombinují… 🙂 Pojďme se podívat na takové bezpečnostní základy, ale třeba i ty nebezpečnostní. Jak je a není dobré éterické oleje používat? 

1. NIKDY OLEJE NEKONZUMOVAT VNITŘNĚ

Jakékoliv. Jakkoliv. Éterické oleje nejsou určeny k vnitřnímu užití. Éterické oleje narušují sliznice a poranění z nich plynoucí není obnovitelné – tedy že ho tělo nedokáže zregenerovat. Éterické oleje jsou silně koncentrované bylinné extrakty – některé odpovídají až desítkám kilogramů v jedné jediné kapce! Pokud Vám tedy někdo radí, že je vhodné konzumovat oleje vnitřně, vždy je potřeba zpozornět. Opravdu je tento člověk kvalifikovaným odborníkem na aromaterapii? Vnitřní užití často doporučují firmy, výrobci ÉO, které fungují na bázi MLM (multi-level marketing). Je to pouze způsob, jakým se snaží dostat svůj produkt mezi více lidí. Neexistují žádné éterické oleje od žádné společnosti, které by byly k vnitřnímu užití vhodné.  

2. NEPOUŽÍVAT OLEJE NEZŘEDĚNÉ PŘÍMO NA POKOŽKU

Éterické oleje by vždy měly být při aplikaci v kontaktu s kůží zředěné rostlinným olejem (příp. plnotučným mlékem, smetanou, ..). Ať už se je chystáme nanést za účelem (terapeutické) masáže nebo do koupele, vždy by měly být smíchány s rostlinným olejem. Koncentrace se pak liší dle použití, dle osoby, na kterou olej jdeme použít, dle problému, který s ním chceme řešit. Výjimkou je jedině Levandule (lavandula angustifolia) a Tea Tree (Melaleuca alternifolia). Jsou to jediné dvě výjimky, které se v malém množství mohou na kůži nanášet a mají potenciál zlepšovat stav pokožky. Jaké riziko hrozí u ostatních éterických olejů při užití bez ředění? Je to především nevratné ztenčování vrchní vstvy pokožky (škáry), ale v krajních případech (u silných olejů – máta peprná, skořice, heřmánek římský apod.) může docházet i k popáleninám! Proto vždy používáme nosný rostlinný olej i do koupele. 

3. ZNÁT OLEJ, KTERÝ POUŽÍVÁM

Další základní zásada je vždycky znát, co používám! Každý olej vyžaduje jinou koncentraci ( = některé jsou silnější a slabší), má jinou těkavost ( = vydrží ve vzduchu delší a kratší dobu – při použití aromalampou, difuzérem, apod. ) a jiné kontraindikace (některé nejsou vhodné v těhotenství, u nízkého tlaku, při psychických problémech, atd.) . Je skvělé, že mají éterické oleje skvělé schopnosti pro blaho tělo i duše, ale je třeba chovat se  k nim s respektem a úctou a brát na vědomí nežádoucí účinky, které mohou individuálně mít. 

4. ZNÁT OSOBU PRO KTEROU OLEJ MÍCHÁM

Velice úzce to souvisí s posledním bodem. Každý máme jiné tělo, jiné zdravotní obtíže, jiné psychické těžkosti a lehkosti. I tyto je třeba brát na vědomí. Proto by (v ideálním světě) měla vždy před namícháním produktu Vám na míru předcházet osobní (či alespoň online) konzultace. Pokud chceme něco pro naše děti, tak opravdu důkladně sdělit všechny aspekty, které by mohly hrát roli (povaha miminka / dítěte, případné poruchy chování, psychické problémy..). 

5. U DĚTÍ S VELIKOU OBEZŘETNOSTÍ

U dětí od narození je třeba si na užití éterických olejů dávat veliký pozor, užívat je s respektem. Pro nejmenší miminka mohou být stejně efektivní a dostačující hydroláty. Některé éterické oleje jsou kontraindikovány u dětí do 2 let, některé do 5, některé se třeba do 10 let nesmí používat na některé části těla a na některé ano. Vždy se ptejte (ať už prodejce nebo aromaterapeuta) konkrétně na způsob užití oleje a také uveďte věk miminka, např. “Mohu tento éterický olej použít do aromalampy, když mám doma 2 měsíční miminko?”. V prvních měsících života je opravdu lepší vynechat většinu olejů i skrze aromalampu a užívat si dočasně jejich účinky především v ostatních verzích – inhalační tyčinky, koupele (bez děťátka), masáže.. Samozřejmostí potom je, že všechny děti musí mít éterické oleje ředěné v 1% koncentraci. 

6. POZOR NA FOTOTOXICITU ÉTERICKÝCH OLEJŮ

Některé éterické oleje (citrusy) obsahují fotoaktivní látky, které při kontaktu se slunečním zářením dokáží na pokožce reagovat. Skrvny, které tímto podrážděním vznikají, se po zhojení mění v pigmentové skrvny, které velice těžče mizejí. Proto je lepší se zcela vyhybat oblasti obličeje, krku, dekoltu, případně tyto části mazat jen v době, kdy víme, že slunečnímu záření nebudeme vystaveni. Toto podráždění vzniká i v případě, že je olej ředěn v nízké koncentraci. Pokožka může otékat, dle intenzity konkrétního druhu éterického oleje. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.