„Ženy nepotřebují pomáhat rodit. Největším cílem ostatních osob u porodu je vyhnout se tomu, že ženy budeme zbytečně vyrušovat.“ Michel Odent

Kdo jsem já jako dula studentka?

V říjnu 2021 jsem zahájila studium duly pod křídly České asociace dul. Proč jsem si tuto cestu vybrala? Cesta duly mě lákala už v těhotenství, ale bylo to právě laktační poradenství, které mi dalo ten poslední a pravý impulz se na cestu vydat. Jako laktační poradkyně často přicházím až k požáru, který je třeba hasit. Jako dula mohu být součástí prevence, aby nikdy nemusel žádný vzniknout.

Plně respektuji cestu každé jedné ženy, kterou jsem potkala a kterou ve své práci potkám. Jsem průvodcem, který může být oním mostem mezi Vámi a Vašimi přáními, ale zároveň kotvou, která tu pro Vás je vždy, když se realita s přáním diametrálně liší. 

K porodům doprovázím od května 2022. 

Dula studentka, mentorovaná dula, certifikovaná dula... Co to znamená a jak probíhá kurz duly u České asociace dul?

Kurz u České asociace dul se skládá z 8 víkendů v průběhu jednoho roku. Po dokončení 7. víkendu máme možnost pod dohledem konzultantky začít doprovázet k porodům, které se následně počítají k certifikaci. K úspěšnému absolvování certifikace potřebujeme mít za sebou 6 doprovodů k porodu (maximálně 2 domácí porody) a splněnou zkoušku. 

Jak probíhá studium u České asociace dul? V průběhu osmi víkendů se učíme nejen základní informace o porodu a jeho procesu, o kojení, o případných komplikacích, které se v průběhu těhotenství, porodu a šestinedělí mohou objevit. Také zpracováváme vlastní porodní zkušenost, objevujeme a rozšiřujeme naší motivaci k práci duly a také se učíme pracovat sami se sebou, abychom měly dostatečnou psychohygienu. V průběhu roku také musíme přečíst přes 40 knih od největších světových odborníků v oboru gynekologie a porodnictví. 

Při absolvování kurzu se z nás stávají kvalifikované duly, které jsou schopné ženě poskytnout podpory napříč celým těhotenstvím, porodem a šestinedělím. Já osobně se už v průběhu kurzu vzdělávám dál a rozšiřuji své znalosti o možnostech další úlevy při porodu, ty, které jsou mému srdci nejbližší. 

S čím při porodu pracuji?

Věřím, že je třeba se při práci v oboru duly neustále vzdělávat. Kromě aktuálních doporučení ohledně kojení se můžete těšit taky na..

Práci s aromaterapií

V srpnu 2021 jsem absolvovala kurz v Asociaci Českých aromaterapeutů a dále se vzdělávám pomocí knih a praxe. Během těhotenství, porodu a šestinedělí se ode mě můžete nechat hýčkat éterickými oleji s vědomím, že se nebojím využít jejich plný potenciál s veškerým respektem vůči schopnostem, které éterické oleje mají. 

Práce s rebozem

Rebozo je za mě úplná kouzelná hůlka mezi těhotenskými a porodními pomůckami. Kamarád, který v těch správných rukou, dokáže ulevit a pomoct tam, kde je třeba. Jsem fascinována technikami, které jsou s ním spojeny a těším se, že budu jejich pánem 🙂 V první polovině roku 2022 mě čeká kurz vedený porodní asistentkou Aničkou Kohutovou a já se nemohu dočkat, až si rozšířím obzory nad ty, co už nyní z reboza znám!

Vaginální napářka

V únoru 2022 mě čeká kurz vaginální napářky pod vedením zkušené Moniky Valové. Těším se až začnu své klientky (a sebe) napářkou hýčkat :-)) 

Kojení

Jak asi víte (či na mém webu vidíte), jsem také laktační poradkyní. Laktační poradenství dělám od roku 2020 a od té doby jsem absolvovala bezpočet pokročilých kurzů a supervizí zaměřených na aktivní pomoc s kojením. Je to taková přidaná hodnota k práci duly – společně probereme, co dělat, aby kojení šlo co nejlépe od samého počátku, co dělat, kdyby náhodou od samého počátku nešlo, ale hlavně dostanete potřebné informace a aktivní pomoc případně znovu hned po porodu / krátce po něm. 

Další vzdělávání

Věřím, že práce duly je často o klidu a míru v srdci, který dokážeme během porodu předávat nejen klientkám, ale i jejich partnerům. O empatii, laskavosti, vřelosti.. Myslím, že je třeba se vzdělávat nejen na poli praktických „triků“, ale také v oblasti teorie porodnického světa. Proto mě kromě kurzu České asociace dul a k němu náležící literatuře čeká v červnu roku 2022 i víkendový kurz (seminář) pod vedením Michela Odenta. Učit se od těch nejlepších v oboru, který Vás baví, je tím největším životním štěstím.