Kdo jsem já jako dula studentka?

V říjnu 2021 jsem zahájila studium duly pod křídly České asociace dul. Proč jsem si tuto cestu vybrala? Cesta duly mě lákala už v těhotenství, ale bylo to právě laktační poradenství, které mi dalo ten poslední a pravý impulz se na cestu vydat. Jako laktační poradkyně často přicházím až k požáru, který je třeba hasit. Jako dula mohu být součástí prevence, aby nikdy nemusel žádný vzniknout.

Plně respektuji cestu každé jedné ženy, kterou jsem potkala a kterou ve své práci potkám. Jsem průvodcem, který může být oním mostem mezi Vámi a Vašimi přáními, ale zároveň kotvou, která tu pro Vás je vždy, když se realita s přáním diametrálně liší. 

Aktuálně přijímám klientky k porodu na konec září a dále, včetně Vánočních termínů. Aktuálně mám za sebou 4 doprovody na pražskou Bulovku a 1 doprovod do Rakovníku. V příštích týdnech mě pak čekají doprovody do Roudnice n. Labem a pražského Podolí. 

Dula studentka, mentorovaná dula, certifikovaná dula... Co to znamená a jak probíhá kurz duly u České asociace dul?

Kurz u České asociace dul se skládá z 8 víkendů v průběhu jednoho roku. Po dokončení 7. víkendu máme možnost pod dohledem konzultantky začít doprovázet k porodům, které se následně počítají k certifikaci. K úspěšnému absolvování certifikace potřebujeme mít za sebou 6 doprovodů k porodu (maximálně 2 domácí porody) a splněnou zkoušku. První doprovod k porodu mě čeká v červenci tohoto roku. Budu spolupracovat s úspěšnou a zkušenou konzultantkou – dulou Majkou Staňkovou působící 17. rokem v Brně. 

Jak probíhá studium u České asociace dul? V průběhu osmi víkendů se učíme nejen základní informace o porodu a jeho procesu, o kojení, o případných komplikacích, které se v průběhu těhotenství, porodu a šestinedělí mohou objevit. Také zpracováváme vlastní porodní zkušenost, objevujeme a rozšiřujeme naší motivaci k práci duly a také se učíme pracovat sami se sebou, abychom měly dostatečnou psychohygienu. V průběhu roku také musíme přečíst přes 40 knih od největších světových odborníků v oboru gynekologie a porodnictví. 

Při absolvování kurzu se z nás stávají kvalifikované duly, které jsou schopné ženě poskytnout podpory napříč celým těhotenstvím, porodem a šestinedělím. Já osobně se už v průběhu kurzu vzdělávám dál a rozšiřuji své znalosti o možnostech další úlevy při porodu, ty, které jsou mému srdci nejbližší.

S čím při porodu pracuji?

Věřím, že je třeba se při práci v oboru duly neustále vzdělávat. Kromě aktuálních doporučení ohledně kojení se můžete těšit taky na..

Práci s aromaterapií

V srpnu 2021 jsem absolvovala kurz v Asociaci Českých aromaterapeutů a dále se vzdělávám pomocí knih a praxe. Během těhotenství, porodu a šestinedělí se ode mě můžete nechat hýčkat éterickými oleji s vědomím, že se nebojím využít jejich plný potenciál s veškerým respektem vůči schopnostem, které éterické oleje mají. Ráda s klientkami míchám olejíček k porodu ještě před tím než porod začíná, je to pak takový záchytný bod, známá vůně, která klientku dokáže “dostat zpět”. Pro vhodné a bezpečné používání aromaterapie potřebuji znát opravdu dobře zdravotní stav ženy, pokud si tedy přejete aromaterapeutický rituál společně absolvovat, je třeba vše společně důkladně předem probrat. 

Práce s rebozem

Rebozo je za mě úplná kouzelná hůlka mezi těhotenskými a porodními pomůckami. Kamarád, který v těch správných rukou, dokáže ulevit a pomoct tam, kde je třeba. 30. dubna jsem absolvovala intervizní setkání se zkušenější kolegyní (která je mj. i masérkou) právě s rebozo tématikou a poslední víkend v květnu jsem získala certifikát po absolvování kurzu Rebozo v praxi porodní asistentky vedený zkušenou Kristinou Zemánkovou. Díky tomu vím, jak se dá využít plný potenciál mexického reboza a také se nebojím komunikace s personálem ohledně fáze a stavu porodu, ať jsme opravdu schopni efektivně a účelně pomáhat porodnímu procesu, je-li pomoc potřeba.

Vaginální napářka

Vaginální napářka je úžasný nástroj k uvolňování porodních cest a přípravě na příchod miminka. Moje klientky se z ní mohou těšit vždy po 38. týdnu těhotenství, v období porodu a šestinedělí. V únoru 2022 jsem absolvovala certifikovaný kurz vedený Monikou Valovou (majitelka Steamy.cz) a od té doby napařuji nejen sebe, ale i ordinuji napářku tam, kde má svůj účel. A opravdu dokáže krásně zkrátit dobu čekání na miminko (ženy tolik “nepřenáší”) a i pomoct s uvolněním během porodu a otevíráním cesty na svět miminku. Rituál vaginální napářky si u mě můžete dopřát i pokud nejste mými porodními klientkami. Rituál “Pojď na svět miminko”, který je vhodný od 38. týdne těhotenství, je tady pro každou ženu, která by chtěla podpořit porod a navázat před ním ještě bližší komunikaci se svým tělem a miminkem. 

Kojení

Jak asi víte (či na mém webu vidíte), jsem také laktační poradkyní. Laktační poradenství dělám od roku 2020 a od té doby jsem absolvovala bezpočet pokročilých kurzů a supervizí zaměřených na aktivní pomoc s kojením. Je to taková přidaná hodnota k práci duly – společně probereme, co dělat, aby kojení šlo co nejlépe od samého počátku, co dělat, kdyby náhodou od samého počátku nešlo, ale hlavně dostanete potřebné informace a aktivní pomoc případně znovu hned po porodu / krátce po něm. 

Další vzdělávání

Věřím, že práce duly je často o klidu a míru v srdci, který dokážeme během porodu předávat nejen klientkám, ale i jejich partnerům. O empatii, laskavosti, vřelosti.. Myslím, že je třeba se vzdělávat nejen na poli praktických „triků“, ale také v oblasti teorie porodnického světa. 

Jaké druhy spolupráce se mnou můžete očekávat?

Základní balíček doprovodu k porodu – 3 schůzky před porodem, doprovod k porodu a jedna schůzka po porodu. Tenhle balíček je vhodný pro ženy, které absolvovaly předporodní kurz u některé z organizací nebo jiných odborníků, jelikož se za jeho dobu stihneme lehce seznámit, dát dohromady porodní přání, ale na komplexní přípravu na porod a kojení už čas nestíhá. Veškerý čas věnujeme nastavení Vašich očekávání, společnému seznámení, naladění se. Během třetí konzultace je možné společně namíchat aromaterapeutickou směs k porodu. Automaticky máte možnost si zdarma zapůjčit rebozo, stoličku k vaginální napářce nebo zakoupit bylinky k ní. 

Balíček doprovodu včetně předporodní přípravy – Kromě uvedených setkání jsou navíc dvě další cca 3 hodinové setkání, které jsou přípravou na porod, kojení a šestinedělí a také pečující návštěva v prvním týdnu pohotovosti (38+), kde Vás opečuji buď rebozem anebo napářkou v délce 60 – 90 minut. Automaticky máte možnost si zdarma zapůjčit rebozo, stoličku k vaginální napářce nebo zakoupit bylinky k ní.

Balíček hýčkacího doprovodu „K porodu jako královna“ – Kromě základního balíčku a předporodního kurzu nás čekají ještě čtyři 60 – 90 minutové setkání navíc, které můžeme využít k rebozo masážím, napářce, aromaterapii, ale také ke zpracování možných strachů, individuálním konverzacím. Hodí se, pokud chcete jít k porodu s obzvlášť velikou dávkou klidu a uvolnění. Hodí se, pokud se chystáte například na VBAC, porod koncem pánevním, další porod po předchozím traumatickém porodu anebo máte zkrátka strach z porodu a z toho, co Vás čeká při něm, i po něm. Spolupráci můžeme navázat kdykoliv v těhotenství, ale vzhledem k omezené kapacitě je dobré se při zájmu o tento balíček ozvat ideálně už v počátku těhotenství.

Balíček “Rodím v klidu, kojím v klidu.” – Kromě základního balíčku a předporodního kurzu nás čekají ještě čtyři 60 – 90 minutové setkání navíc před porodem, a také dvě setkání navíc po porodu. Díky těmto poporodním setkáváním budeme moct opravdu podpořit Vaše mateřské kompetence, přijmout všechny emoce, které s novou rolí mohou souviset a vytvořit prostředí pro budování pevné vztahové vazby Vaší nové rodiny. Spolupráci můžeme navázat kdykoliv v těhotenství, ale vzhledem k omezené kapacitě je dobré se při zájmu o tento balíček ozvat ideálně už v počátku těhotenství.