Kdo jsem já jako dula?

V říjnu 2021 jsem zahájila studium duly pod křídly České asociace dul. Proč jsem si tuto cestu vybrala? Cesta duly mě lákala už v těhotenství, ale bylo to právě laktační poradenství, které mi dalo ten poslední a pravý impulz se na cestu vydat. Jako laktační poradkyně často přicházím až k požáru, který je třeba hasit. Jako dula mohu být součástí prevence, aby nikdy nemusel žádný vzniknout.

Plně respektuji cestu každé jedné ženy, kterou jsem potkala a kterou ve své práci potkám. Jsem průvodcem, který může být oním mostem mezi Vámi a Vašimi přáními, ale zároveň kotvou, která tu pro Vás je vždy, když se realita s přáním diametrálně liší. 

 Doprovázím do všech pražských a středočeských porodnic, stejně tak k domácím porodům. 

Jak probíhal kurz duly u České asociace dul?

V průběhu osmi víkendů se učíme nejen základní informace o porodu a jeho procesu, o kojení, o případných komplikacích, které se v průběhu těhotenství, porodu a šestinedělí mohou objevit. Také zpracováváme vlastní porodní zkušenost, objevujeme a rozšiřujeme naší motivaci k práci duly a také se učíme pracovat sami se sebou, abychom měly dostatečnou psychohygienu. V průběhu roku také musíme přečíst přes 40 knih od největších světových odborníků v oboru gynekologie a porodnictví. 

Při absolvování kurzu se z nás stávají kvalifikované duly, které jsou schopné ženě poskytnout podpory napříč celým těhotenstvím, porodem a šestinedělím. Já osobně se už v průběhu kurzu vzdělávám dál a rozšiřuji své znalosti o možnostech další úlevy při porodu, ty, které jsou mému srdci nejbližší.

Z absolutního respektu k tomu, co mi dalo ten nejlepší základ, stále uvádím své počáteční vzdělání, ale dále pod Českou asociací dul nepokračuji. Vzhledem k tomu, že sama mám kolem sebe úžasnou komunitu dul napříč organizacemi, stejně jako vzdělávací kurzy absolvuji po své ose, nemám potřebu řadit se pod tuto konkrétní organizaci ve které se necítím tak doma jako ve svém již vytvořeném prostředí. Další pokračování v certifikaci by pro mě bylo spíše svazující nežli darem a proto jsem se rozhodla pokračovat dále bez asociace, s komunitou dul, kterou kolem sebe mám, a také se vzděláváním mimo organizaci, které je mi vlastní. 

S čím při porodu pracuji?

Věřím, že je třeba se při práci v oboru duly neustále vzdělávat. Kromě aktuálních doporučení ohledně kojení se můžete těšit taky na..

Práci s aromaterapií

V srpnu 2021 jsem absolvovala kurz v Asociaci Českých aromaterapeutů a dále se vzdělávám pomocí knih a praxe. Během těhotenství, porodu a šestinedělí se ode mě můžete nechat hýčkat éterickými oleji s vědomím, že se nebojím využít jejich plný potenciál s veškerým respektem vůči schopnostem, které éterické oleje mají. Ráda s klientkami míchám olejíček k porodu ještě před tím než porod začíná, je to pak takový záchytný bod, známá vůně, která klientku dokáže “dostat zpět”. Pro vhodné a bezpečné používání aromaterapie potřebuji znát opravdu dobře zdravotní stav ženy, pokud si tedy přejete aromaterapeutický rituál společně absolvovat, je třeba vše společně důkladně předem probrat. 

Práce s rebozem

Rebozo je za mě úplná kouzelná hůlka mezi těhotenskými a porodními pomůckami. Kamarád, který v těch správných rukou, dokáže ulevit a pomoct tam, kde je třeba. 30. dubna jsem absolvovala intervizní setkání se zkušenější kolegyní (která je mj. i masérkou) právě s rebozo tématikou a poslední víkend v květnu jsem získala certifikát po absolvování kurzu Rebozo v praxi porodní asistentky vedený zkušenou Kristinou Zemánkovou. Díky tomu vím, jak se dá využít plný potenciál mexického reboza a také se nebojím komunikace s personálem ohledně fáze a stavu porodu, ať jsme opravdu schopni efektivně a účelně pomáhat porodnímu procesu, je-li pomoc potřeba.

Vaginální napářka

Vaginální napářka je úžasný nástroj k uvolňování porodních cest a přípravě na příchod miminka. Moje klientky se z ní mohou těšit vždy po 38. týdnu těhotenství, v období porodu a šestinedělí. V únoru 2022 jsem absolvovala certifikovaný kurz vedený Monikou Valovou (majitelka Steamy.cz) a od té doby napařuji nejen sebe, ale i ordinuji napářku tam, kde má svůj účel. A opravdu dokáže krásně zkrátit dobu čekání na miminko (ženy tolik “nepřenáší”) a i pomoct s uvolněním během porodu a otevíráním cesty na svět miminku. Rituál vaginální napářky si u mě můžete dopřát i pokud nejste mými porodními klientkami. Rituál “Pojď na svět miminko”, který je vhodný od 38. týdne těhotenství, je tady pro každou ženu, která by chtěla podpořit porod a navázat před ním ještě bližší komunikaci se svým tělem a miminkem. 

Kojení

Jak asi víte (či na mém webu vidíte), jsem také laktační poradkyní. Laktační poradenství dělám od roku 2020 a od té doby jsem absolvovala bezpočet pokročilých kurzů a supervizí zaměřených na aktivní pomoc s kojením. Je to taková přidaná hodnota k práci duly – společně probereme, co dělat, aby kojení šlo co nejlépe od samého počátku, co dělat, kdyby náhodou od samého počátku nešlo, ale hlavně dostanete potřebné informace a aktivní pomoc případně znovu hned po porodu / krátce po něm. 

Další vzdělávání

Věřím, že práce duly je často o klidu a míru v srdci, který dokážeme během porodu předávat nejen klientkám, ale i jejich partnerům. O empatii, laskavosti, vřelosti.. Myslím, že je třeba se vzdělávat nejen na poli praktických „triků“, ale také v oblasti teorie porodnického světa. 

Jaké druhy spolupráce se mnou můžete očekávat?

Základní balíček doprovodu k porodu – 3 schůzky před porodem, doprovod k porodu a jedna schůzka po porodu. Tenhle balíček je vhodný pro ženy, které absolvovaly předporodní kurz u některé z organizací nebo jiných odborníků, jelikož se za jeho dobu stihneme lehce seznámit, dát dohromady porodní přání, ale na komplexní přípravu na porod a kojení už čas nestíhá. Veškerý čas věnujeme nastavení Vašich očekávání, společnému seznámení, naladění se. Během třetí konzultace je možné společně namíchat aromaterapeutickou směs k porodu. Automaticky máte možnost si zdarma zapůjčit rebozo, stoličku k vaginální napářce nebo zakoupit bylinky k ní. 

Balíček doprovodu včetně předporodní přípravy – Kromě uvedených setkání jsou navíc dvě další cca 3 hodinové setkání, které jsou přípravou na porod, kojení a šestinedělí a také pečující návštěva v prvním týdnu pohotovosti (38+), kde Vás opečuji buď rebozem anebo napářkou v délce 60 – 90 minut. Automaticky máte možnost si zdarma zapůjčit rebozo, stoličku k vaginální napářce nebo zakoupit bylinky k ní.

Balíček hýčkacího doprovodu „K porodu jako královna“ – Kromě základního balíčku a předporodního kurzu nás čekají ještě čtyři 60 – 90 minutové setkání navíc, které můžeme využít k rebozo masážím, napářce, aromaterapii, ale také ke zpracování možných strachů, individuálním konverzacím. Hodí se, pokud chcete jít k porodu s obzvlášť velikou dávkou klidu a uvolnění. Hodí se, pokud se chystáte například na VBAC, porod koncem pánevním, další porod po předchozím traumatickém porodu anebo máte zkrátka strach z porodu a z toho, co Vás čeká při něm, i po něm. Spolupráci můžeme navázat kdykoliv v těhotenství, ale vzhledem k omezené kapacitě je dobré se při zájmu o tento balíček ozvat ideálně už v počátku těhotenství.